Neden Sürdürülebilir Ambalaj Ürünleri Kullanalım?

Plastik, başlangıçta çevreyi korumaya yardımcı olmak için sürdürülebilir bir çözüm olarak yaratılmıştı, ancak bugün yüksek miktarlarda kullanılıyor. Plastiklerin yoğun kullanımı, üretim ve bertaraf ölçeği çok büyük olduğu için “plastik sorunu” olarak adlandırılmıştır. Polietilen ve polipropilenden uzaklaşmamız veya en azından kullanımlarını mümkün olduğunca azaltmamız gerekiyor

Plastik, dünyanın en popüler malzemelerinden biridir ve 1907 yılında Leo Baekeland tarafından icat edilmiştir. Bugün plastik her yerde: arabalarda ve uçaklarda, yiyecek ve içecek ambalajlarında ve hatta ev aletlerinde. Günlük hayatımızda olduğu kadar endüstriyel üretimde de önemli bir rol oynuyor ama unutmamanız gereken bir şey var: Hiçbir şey sonsuz değildir!

Bir zamanlar daha az toksik olarak kabul edilen ve sağlığa çok az etkisi olan plastik şimdi yeniden değerlendiriliyor. Plastiklerdeki katkı maddeleri potansiyel olarak insan sağlığı riskleri oluşturuyor. Kimyasalların yiyecek ve suyumuzu nasıl olumsuz etkileyeceği veya vücudumuzda birikimlerinin ne gibi sonuçlar doğuracağı konusunda hiçbir bilgi yoktu.

Hiçbir şey yapmazsak, 2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan daha fazla plastik olabilir. Kendi kendini süren arabaların ve potansiyel uzay turizminin teknolojik olarak ilerlediği bir çağda, neden daha fazla plastik geri dönüştürülmüyor?

 Mevcut üret-kullan-at sistemimiz, bunun o kadar basit olmadığını gösteriyor. İlk olarak, plastik, amacına bağlı olarak birçok farklı şekil ve boyutta gelir. Bu fayda aynı zamanda en büyük düşüş oldu çünkü mevcut teknolojimizin çeşitli plastik malzeme türlerini ayırt etmesi ve birbirinden ayırması hala çok zor. Bunları birlikte geri dönüştürerek, çok az geçerli pazarı olan veya hiç olmayan çok düşük kaliteli plastiğe dönüşürler.

Modern yaşam tarzlarımız büyük miktarlarda plastik atık yarattı. Geri dönüşüm, çöplüklere atılan çöp miktarını azaltabilir, ancak çevremizi korumak için yeterli değildir. Plastikle olan tüm ilişkimizi yeniden düşünmemiz gerekiyor!

DNA’mızda sürdürülebilir paketleme fikri var. Sürdürülebilir ambalaj ürünleri yaratıyoruz. Tasarımda küçük bir değişiklik çevre ve geleceğimiz açısından büyük bir fark yaratabilir.

Son Yazılar